Veidai, istorijos, detalės

2010 m. balandžio 25 d., sekmadienis

Užauginti tamadą*

.. tostų profesionalas..

- Mano Dato pats geriausias tamada Zugdidžio apylinkėse. Jis pakelia tiek, kiek niekas kitas. Ir visada laimi tostų rungtynes. Niekada nenusigeria. Ir mūsų vyrams būdingo pilvuko neturi, o kiek jis tostų moka, - kiek įraudusiais nuo vyno žandais ima girtis žilagalvė Lika, kurios namuose šiandien esu garbinga viešnia.

Kai pradedu domėtis, kaip jos 42-iejų sūnui Dato pavyksta pakelti tiek alkoholio ir likti beveik blaiviam per vestuves, gimtadienius ar šiaip tradicines šventines vakaro supras**, Lika paslaptingai nusišypso ir tepasako: „na, mes gi iš kaimo“.

Nieko nesupratusi, ką reiškia tas „na, mes gi iš kaimo“, smalsauju toliau. Po paskaitėlės apie tostų tradiciją ir tamados reikšmę gruzinų kultūrai, Lika išsitaria, kad esmių esmė yra būsimojo tamados kūdikystė!!!

- Kodėl?, - nustebusi klausiu jos.

- Nuo pat senų laikų ir, ačiū Dievui dar ir dabar, turime tokią tradiciją – gimus berniukui šeimoje jo tėvas turi nuspręsti, ar auginti vaiką tikru tamada. Jei taip, tai kūdikį krūtimi maitindama motina sau ant peties po truputį lašina vyną. Šis plona srovele nuteka ant krūties, kuria žindomas vaikutis. Vynas susimaišo su motinos pienu. Vaiko organizmas po truputį pripranta prie vyno. Berniukas užaugęs tampa nenugirdomu Tamada.

Nors Likos pasakojimas man skamba labiau kaip legenda, ji tikina Dato užauginusi būtent taip.

- Gaila, bet ši išmintis jau baigia išmirti. Miestuose žmonės pamiršta papročius. Ir kaimuose vis mažiau žmonių jais seka. Man atrodo, kad taip Gruzija praranda save, - kiek ilgesingai nutęsia gruzinė Lika ir susimąsčiusi nutyla.


**********
Tostas nr. 1

Kai gruzinas sodina vynuoges, jis dėmesingai parenka ne tik sodinukus, bet ir kuoliukus jiems. Augdamas vynuogienojas leidžia lanksčius ūglius, kuriuos palaiko kuoliukas. Ūgliai vejasi aplinkui jį ir taip nesvyra žemėn. Jų nesulaužo nei vėjas, nei lietus, nei gyvūnai. Kuoliukas padeda vynuogienojui augti ir plėstis. Gerai saugomas ir palaikomas vynuogienojas išbujoja ir sustiprėja. Ir, stiebdamasis į viršų... išrauna iš dirvos kuoliuką. Tačiau šis nenukrenta žemėn. Nes jį stipriai, stipriai laiko vynuogienojo ūgliai. Jie taip apsiviję aplink kuoliuką, kad šio ištraukti dažnai nepajėgia net žmogaus ranka. Dabar kuoliukui vynuogienojas taip pat būtinas, kaip ir pradžioje šiam kuoliukas. Palaikydami vienas kitą vynuogienojas ir kuoliukas suauga į vieną visumą. Ir užaugina gerą derlių. Pakelkime šią vyno taurę už palaikančią, į pagalbą ateinančią, visagalę meilę!!! Sichvaruls gaumardžios - სიყვარულს გაუმარჯოს(už meilę)!!!

* Tamadà [< gruz.] - pasilinksminimo, pokylio, puotos tvarkdarys ir tostų skelbėjas.
** Supra [< gruz.] - gruziniškas vaišių stalas, apkrautas gruziniškais duonos chačapuri, avienos šašlykais, daržovėmis, vaisiais, sūriu ir, žinoma, vynu.

2 komentarai:

alma rašė...

pakelkime pakelkime!

Unknown rašė...

labai dziugu kad atsiranda zmoniu aprasanciu savo patirti ir ispudzius is kitu saliu..pagirtina.tik va kur ne kur yra netikslumu ir nesusilaikau nepakomentavusi ir nepataisiusi :) tikrai nenoriu nieko uzgauti ar yzeisti, tiesiog pati esu visa sirdim uz gruzija.

patikslinu-სიყვარულს გაუმარჯოს